пʼятниця, 21 березня 2025 р.

 Знову поезія кличе мене

(бібліографічний огляд  літератури)

День поезії – це свято молоде, відзначається, починаючи з  1999 року. День поезії встановили делегати 30-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО. До речі, перший Всесвітній день поезії пройшов в Парижі (Франція) 21 березня 2000 року. Генеральний директор ЮНЕСКО Коїтіро Мацуура, звертаючись до міжнародної громадськості з нагоди Всесвітнього дня поезії, зазначив:

«Поезія — це найважливіше культурне явище, всеосяжна мова, що передає внутрішнє прагнення людини жити разом з іншими і тим самим необхідна для зближення народів. Будучи відображенням і дзеркалом суспільства, поезія — головний засіб самоствердження і дієвий важіль творчості, прогресу та всезагального розвитку.

 Жадан С. Життя Марії : [книга віршів і перекладів] / С. Жадан . – Чернівці : Міжнародна літ. корпорація Meridian Czernowitz, 2015 . – 184 с.

«Життя Марії» – нова книжка віршів та перекладів Сергія Жадана. Вона містить 80 текстів: 60 віршів самого автора і 20 перекладів поезій Чеслава Мілоша. Вірші написані та перекладені переважно протягом останнього року. За словами Сергія Жадана, ця книжка про любов і ненависть. «Вона особлива тим, що писалась як щоденник – за доволі короткий термін. Відрізняється особливо контрастним поєднанням внутрішнього та зовнішнього, світлого та темного».

Костенко, Л. Річка Геракліта / Ліна Костенко ; [упоряд. та передм. О. Пахльовської ; худож. С. Якутович]. – Київ : Либідь, 2011. – 288 с. : іл.

“Річка Геракліта” – це міні вибране вже друкованих та нових поезій Ліни Костенко. Цикли природи та людського буття тут зв’язані в єдине ціле, Вірші–осяяння, вірші–попередження, вірші–реквієми і вірші, де тріумфує неприборкана стихія людських почуттів, створюють цілісну симфонічну “поему”.



Симоненко В. А.  Берег чекань / Василь Симоненко ; вибір і комент. І. Кошелівця. – 2-ге вид., допов. – Київ : Сучасність, 1973. – 310 с.

   Книга є перевиданням збірки поезій Василя Симоненка, що була видана у Німеччині 1973 р. видавництвом “Сучасність”. У збірці вміщено поезії, рекомендовані для текстуального вивчення Програмою з української літератури для середніх шкіл.


 Іван Малкович: Подорожник/ Іван Малкович.-5-ге вид., допов. Вибрані і нові поезії. – К.: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2022.- 344с.

У книзі вибраного Івана Малковича представлено вірші зі знакових збірок, що охоплюють понад три десятиліття творчості поета: «Білий камінь» (1984), «Ключ» (1988), «Вірші» (1992), «Із янголом на плечі» (1997), «Вірші на зиму» (2006), «Все поруч» (2010), «Подорожник» (2013) та «Яксунині береги» (2020). Ця добірка демонструє постійну еволюцію стилю Малковича, в якому поєднуються простота і вишуканість, а також неповторний ліризм, що супроводжує його поетичний шлях. Читачі мають можливість зануритися у світ поезії, що вирізняється емоційною глибиною та щирістю вираження.



четвер, 20 березня 2025 р.

 "Бібліотека - твоя територія"

  У нашій бібліотеці відбувся виховний захід, який  став чудовою нагодою нагадати всім, що бібліотека - це не просто місце для книг, а справжній центр знань, творчості та  розвитку!
   Під час заходу студенти познайомилися з можливостями бібліотеки, взяли участь в інтерактивних активностях, відкрили для себе нові книги та корисні ресурси.
    Атмосфера була сповнена натхнення, цікавих відкриттів і приємного спілкуванн.
Дякуємо усім, хто долучився!



пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

 «У рідній країні – рідна мова»

      Рідна мова
Чи в радості, а чи в журбі,
Ти поклонишся знову й знову
Тому, хто виплекав в тобі
Оцю співучу рідну мову.
Народ цю мову прикрашав,
Беріг від роду і до роду.
І в ній відбилася душа
Мого великого народу.
(Микола Пироженко)

вівторок, 28 січня 2025 р.

«Крути – наша слава, наша історія»

Бібліографічний огляд літератури 

29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії — бій під Крутами. Уряд УНР, опинившись без війська, кинув на протистояння з російською армією, що йшла на Київ, кілька сотень погано озброєних українських студентів та гімназистів. Майже всі вони полягли у нерівному бою.

Це книга про українську історію, яка навічно відділила Україну від малоросійськості й Росії. Ця книга про молодь, про юнаків, чий приклад є священним для патріотично налаштованої молоді сьогодення. Збірник «Крути» розпочинається статтею О. Зінкевича «Легенда Крут», історичним дослідженням І. Ільєнка «Чому Крути?» та В. Янова «Бій під Крутами» і складається з чотирьох частин та обширних додатків. У першій частині опубліковано спогади учасників бою під Крутами – І. Шарого, І. Лоського, Б. Монкевича, М. Михайлика, С. Самійленка, А. Гончаренка, Л. Лукасевича. У другій частині «На Аскольдовій могилі поховали їх» опубліковано списки загиблих Крутянців і тих, що вижили. Виступи на похороні М. Грушевського, С. Старицької-Черняхівської, С. Єфремова та інших. Третя частина книги «Легенда Крут» містить публіцистику окремих років, присвячену бою під Крутами і значенню Крут в українській історії У. Самчука, О. Ждановича, Ю. Дивнича, Б. Кравціва, Б. Рубчака та інших. У книзі опубліковано 38 віршів, присвячених героям Крут, а також анотований покажчик імен, обширну бібліографію та фотоматеріали.

До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учас­ників бою під Крутами 29 січня 1918 року. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Єфремова, Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр. Збірник упорядковано у хронологічному порядку, починаючи з кінця 1917 р. по 2008 р. Завершує видання кіносценарій 'Крути'. Адресується дослідникам, викладачам вищих навчальних закладів, учителям шкіл, студентам, широкому колу читачів.

У спогадах учасників студентського бою під Крутами 29 січня 1918 року, роздумах сучасників, поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних і військових подій осмислюється героїка подвигу юнаків в ім'я України.Видання, матеріали якого подаються, як правило, в оригіналі, друковані раніше тільки в еміграції й часто без повних імен авторів, розраховане на українську молодь і всіх тих, хто цікавиться історією національно-визвольної боротьби нашого народу в 1917—1921 роках.


Драматична історія про героїзм українських юнаків, заснована на реальних подіях.Січень 1918 року видався холодним. До Києва наближаються більшовицькі загони. Сини генерала контррозвідки УНР  Олекса та Андрій мусять стати на захист молодої держави та рідного міста. Несподівано спалахує повстання на заводі "Арсенал", і на боротьбу із заколотниками відправляють усе боєздатне військо. Супроти численної армії Муравйова на станції Крути лишаються тільки необстріляні студенти і юнкери, серед яких і Андрій. Сто років тому, як і сьогодні, без страху й сумнівів вони приймуть бій за найдорожче...

вівторок, 21 січня 2025 р.

"Соборна значить єдина"


 
22 січня українці відзначають День Соборності та Свободи України, вшановуючи світлу пам'ять про українських патріотів, що протягом віків боролись за волю  та свободу України. Це є духовне єднання всіх територій, які історично належали українському народові.






середа, 8 січня 2025 р.

" Де зараз ви, кати мого народу"

(До 90-ти річчя від Дня народження Василя Симоненка)

Народ мій є! Народ мій завжди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!
Пощезнуть всі перевертні й приблуди
І орди завойовників-заброд!

Ви, байстрюки катів осатанілих,
Не забувайте, виродки, ніде:
Народ мій є! В його волячих жилах
Козацька кров клекоче і гуде!





 Знову поезія кличе мене (бібліографічний огляд  літератури) День поезії – це свято молоде, відзначається, починаючи з   1999 року. День пое...